Makaleler

Tüm Makaleler

AR-GE ve YENİLİK FAALİYETLERİNDE HİBE VE DESTEKLERİN MUHASEBELEŞTİRİLMESİ TEKNOKENTLERDE SERİ ÜRETİM FAALİYETLERİ TEKNOKENTLER, AR-GE VE TASARIM MERKEZLERİNDE FİİLEN ÇALIŞAN ŞİRKET ORTAKLARININ ÜCRETLERİ 5746 SAYILI KANUN YÖNETMELİĞİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERE İLİŞKİN AÇIKLAMALAR TEKNOKENTLER İLE AR-GE VE TASARIM MERKEZLERİNDE KISA SÜRELİ ÇALIŞMA ÖDENEĞİ TEKNOKENT YÖNETİCİ ŞİRKETLERİNİN KURUMLAR VERGİSİ İSTİSNA UYGULAMASI KİMLER AR-GE PERSONELİ OLABİLİR? AR-GE PROJESİ - Ar-Ge Merkezi ve Teknokent Firmalarının Ar-Ge Projeleri TEKNOKENT GİRİŞ DANIŞMANLIĞI AR-GE MUHASEBESİ TEKNOKENT MUHASEBESİ TEKNOKENT TEŞVİKLERİ VE AYLIK MUAFİYET LİSTESİ UYGULAMASI TEKNOKENTE HİÇ GELMEYEN FİRMALARIN KURUMLAR VERGİSİ İSTİSNASI KARŞISINDAKİ DURUMU YURTDIŞINA REMOTE ÇALIŞIP $ VEYA € BAZINDA MAAŞ ALANLARIN VERGİSEL DURUMU PATENT VE FAYDALI MODELE DAYALI SATIŞ İSTİSNASI OYUN YAZILIMI SATIŞLARINDA TEKNOKENT UYGULAMASI TASARIM VE YAZILIM İHRACINDA KURUMLAR VERGİSİ İNDİRİMİ ŞÜPHELİ DEĞERSİZ ALACAKLAR KURUMLAR VERGİSİ TEŞVİKLERİ TEKNOKENTLERDE MUAFİYET LİSTELERİ FİNANSMAN GİDER KISITLAMASININ PRATİK UYGULAMASI AR-GE VE TASARIM MERKEZİ OLMAK ARTIK ESKİSİ KADAR KOLAY DEĞİL! TEKNOKENTLERDE HİZMET VEREN ÖĞRETİM ÜYELERİ İLE İLGİLİ VERGİSEL HUSUSLAR TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGELERİNDE KDV VE KURUMLAR VERGİSİ İSTİSNALARININ DEĞERLENDİRİLMESİ KURUMLAR VERGİSİ KANUNUNUN 6. VE TEKNOKENT KANUNUNUN GEÇİCİ 2. MADDESİ ÇERÇEVESİNDE YAZILIM FAALİYETLERİNİN VERGİLENDİRİLMESİ BİLİŞİM PERSONELİNE UYGULANAN BÖLGE DIŞI SÜRE TEŞVİKİ 4691 SAYILI KANUN KAPSAMINDA TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGELERİNDE 657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNA TABİ ÇALIŞANIN AR-GE PERSONELİ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMESİ TEKNOKENTLERDE PROJE DEVAM EDERKEN SATIŞ YAPILABİLİR Mİ?
Görüntülenme : 332

AR-GE MUHASEBESİ

ar-ge-muhasebesi.jpg

Ar-Ge muhasebesi, şirketlerin Ar-Ge (Araştırma ve Geliştirme) faaliyetlerine ilişkin finansal süreçleri yönetmesini ifade eder. Ar-Ge muhasebesi, Ar-Ge harcamalarının kaydedilmesi, raporlanması ve Ar-Ge projelerinin maliyetlerinin hesaplanması gibi özel gereksinimleri içerir.

Ar-Ge muhasebesi hakkında bazı temel bilgiler:

1.       Ar-Ge Harcamalarının Sınıflandırılması: Ar-Ge muhasebesinde, Ar-Ge faaliyetlerine ilişkin harcamaların doğru bir şekilde sınıflandırılması önemlidir. Ar-Ge harcamaları, genellikle personel maliyetleri, malzeme tüketimi, ekipman maliyetleri ve dış kaynak kullanımı gibi kategorilere ayrılabilir.  

2.      Aktifleştirme ve Giderleştirme: Ar-Ge harcamalarının aktifleştirilmesi veya giderleştirilmesi, yerel muhasebe standartlarına ve vergi düzenlemelerine bağlı olarak değişebilir. Bazı Ar-Ge projeleri için yapılan harcamalar aktifleştirilebilir ve gelecekteki dönemlerde amortisman olarak kaydedilebilir.  

3.      Maliyet Hesaplama ve Takibi: Ar-Ge projelerinin maliyetlerinin doğru bir şekilde hesaplanması ve takibi önemlidir. Proje bazında maliyet merkezleri veya hesaplar oluşturularak, harcamaların proje bazında izlenmesi ve raporlanması sağlanır.  

4.      Teşviklerin Muhasebeleştirilmesi: Ar-Ge faaliyetlerine yönelik teşvikler, yerel yasal düzenlemelere ve teşvik programlarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Teşviklerin muhasebeleştirilmesi, ilgili hesaplarda kaydedilerek raporlanır.  

5.      Patent ve Fikri Mülkiyet Varlıklarının Yönetimi: Ar-Ge faaliyetleri sonucunda elde edilen patent veya fikri mülkiyet varlıkları, değerlemeleri, amortisman hesaplamaları ve lisanslama işlemleri gibi muhasebe süreçlerini gerektirebilir.  

6.      Raporlama ve Vergi İdari Süreçleri: Ar-Ge muhasebesi, raporlama süreçleri ve vergi idari süreçleriyle ilişkilidir. Ar-Ge harcamalarının doğru bir şekilde raporlanması, vergi teşviklerinden faydalanma süreçlerinin yönetimi ve ilgili raporların düzenlenmesi önemlidir.

Ar-Ge muhasebesi yerel yasal düzenlemelere ve şirketin spesifik durumlarına bağlı olarak değişebilir. Dolayısıyla, Ar-Ge muhasebesiyle ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.